در انتخاب مسواک مناسب باید دقت نمود مسواک ارزان قیمت کیفیت یک مسواک استاندارد را ندارد.در مقابل لزومی به خرید یک مسواک گران قیمت نیز نمی باشد.

مسواک خوب

مسواک خوب چیست؟در پاسخ به این سوال اگر به طور کلی بخواهیم تعریفی از مسواک خوب داشت باشیم;باید گفت مسواکی خوب است که باکتریهای دهان را را از بین برده و آسیبی به دندانها وارد نکند.

اما اگر بخواهیم با جزئیات یک مسواک خوب را توضیح دهیم; پارامترهای دیگری از جمله برس مسواک،دسته مسواک،جنس برس مسواک و… نیز در انتخاب آن دخیل هستند که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

دسته مسواک

دسته یک مسواک مناسب باید قابل انعطاف بوده و خشک نباشد. یعنی به گونه ای باشد که بتوان آن را به راحتی در دست گرفته و هنگام مسواک زدن طوری باشد که در آخرین دندان نیز بتوان به آسانی مسواک زد.طراحی دسته اینگونه مسواکها به صورت ارگونومیک می باشد.یعنی طوری باشد که به راحتی در دست جای گرفته و از آن به راحتی بتوان استفاده نمود.

مسواک با تمیزکننده زبان

بهتر است مسواکی را بخریم که در قسمت پشت آن تمیز کننده زبان داشته باشد.منظور از تمیز کننده برجستگیهایی است که توسط آن باکتریهای روی زبان از بین رفته و باعث از بین رفتن بوی بد دهان می شود.

برس مسواک مناسب

سر الیاف مسواک بهتر است گرد باشد تا هنگام مسواک زدن از آسیب رساندن به لثه جلوگیری شود.همچنین افرادی که لثه های حساس دارند بهتر است از مسواک با الیاف نرم استفاده کنند تا از آسیب رساندن به لثه ها جلوگیری شود.

این باور اشتباه است که هر چه جنس برس مسواک سخت تر باشد دندانها بهتر تمیز میشند اشتباه است.چون در اینصورت به لثه فشار آمده باعث سایش و آسیب به دندانها نیز میشود. برس مسواک باید نرم باشد.

همینطور نوک الیاف مسواک بهتر است گرد باشد.مسواکهایی که نوک الیافشان لبه های تیز دارند به لثه آسیب وارد میکند.همچنین از لحاظ مقدار الیاف باید گفت مسواکهایی که الیاف بیشتری دارند دندانها را بهتر تمیز میکنند.

مسواک مناسب

مسواک با شکلهای خاص

باید گفت که مسواکهایی که شکلهای خاص دارند و قسمتهای اضافه دارند تفاوتی با مسواکهای معمولی ندارند و فقط زیبایی ظاهری دارند.

اندازه سر مسواک

در پاسخ به اینکه سر یک مسواک مناسب چه اندازه ای باشد باید گفت اگر کوچکتر باشد بهتر است چون مسواک به تمام نقاط دهان و دندانها رسیده و هنگام استفاده،فرد با آن راحت تر است.

مسواک برقی

مسواکهای برقی قادر هستند به طور خودکار حرکات رفت و برگشتی و چرخشی را انجام دهند.برای استفاده فقط کافیست مسواک را روی دندان نگه داشته و بقیه کار را به مسواک برقی بسپارید.ابنکه کدام بهتر است باید گفت که مطالعات نشان داده است که اگر از مسواکهای دستی یا معمولی به طور صحیح استفاده شود کارایی مسواک برقی را خواهد داشت.

انتخاب مسواک مناسب برای کودکان

برای کودکان نیز همین معیارهایی که گفته شد باید رعایت نمود.البته به منظور تشویق آنها به مسواک زدن معمولا در دسته مسواک از شخصیتهای کارتونی استفاده میکنند.