انواع مسواک عموما بر اساس مقدار سفتی یا نرمی الیاف آنها دسته بندی می شوند.اما مسواکها دسته بندی های دیگری هم نیز دارند که در اینجا به انواع آن خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد دسته بندی مسواکها عموما بر اساس میزان سختی برس مسواک صورت می پذیرد که به 3 دسته  نرم،متوسط و سخت تقسیم میشوند. البته دسته چهارمی هم تحت عنوان مسواکهای خیلی نرم هستند که در این مطلب به آن نیز اشاره خواهیم نمود.

الیاف مسواک
 

 

مسواک خیلی نرم یا Extra soft

دسته ای از مسواکها هستند به نام Extra Soft یا Super soft که به مسواکهای خیلی نرم معروف هستند.الیاف این نوع مسواکها بلند و بسیار نرم هستند. افرادی که جراحی لثه کرده یا مشکلات لثه و لثه های حساس دارند بیشترین استفاده را از این مسواک دارند.بعضی از دندانپزشکان نیز استفاده از مسواکهای خیلی نرم را توصیه می کنند.

 

مسواک نرم یا Soft

الیاف این مسواکها بلند و ظریف هستند.استفاده از این نوع از مسواکها ضمن اینکه آسیبی به لثه و دندان وارد نمی کند دندانها را نیز به خوبی تمیز می کنند.به همین دلیل این نوع از مسواکها بیشترین استفاده را در بین مصرف کنندگان دارند.

 

 

مسواک متوسط یا Medium

مقدار سختی الیاف این نوع مسواک در حد متوسط است.یعنی نه خیلی نرم و نه خیلی سخت.برخی از افراد برای مسواک زدن از استفاده از مسواک متوسط را به جای مسواک نرم ترجیح میدهند.

 

مسواک سخت یا Hard

الیاف این مسواکها کوتاه و ضخیم می باشند.بر خلاف افرادی که تصور می کنند مسواکهای سخت باعث تمیزتر شدن دندانها میشود استفاده از این مسواکها باعث سایش دندانها و لثه ها میشود.استفاده از مسواکهای سخت به هیچ هنوان توصیه نمی شود.این مسواکها معمولا با تشخیص دندانپزشک برای مدت زمانی خاص استفاده میشوند.

 

 

انواع مسواک از لحاظ نحوه استفاده

این نوع مسواکها دو نوع هستند یک نوع آن که به طور معمول استفاده میشود مسواک دستی و نوع دیگر مسواک برقی است.

مسواک دستی

مسواکی که به صورت دستی با آن مسواک میزنند.این نوع مسواکها در مقایسه با مسواک برقی بیشترین استفاده را دارند.

مسواک برقی

مسواک برقی همانطور که از نامش پیداست عموما با نیروی برق و یا باطری کار میکنند.در مسواکهای برقی سر برس مسواک در جهت های مختلف چرخیده و دیگر نیازی نیست با دسته مسواک برس را روی دندانها بکشیم.مسواکهای برقی نیز انواع چرخشی،چرخشی-نوسانی و… دارند.

مسواک برقی
 

 

ذکر این نکته مهم است که اگر نحوه مسواک زدن به درستی انجام شود،نوع مسواک (دستی یا برقی) از اهمیت زیادی برخوردار نیست.

انواع مسواک با توجه به نوع کاربری

با توجه به نوع کاربری مور داستفاده از مسواکها به سه دسته مسواک انگشتی،مسواک بچه و مسواک بزرگسال تقسیم میشوند.

مسواک انگشتی

این نوع مسواک مخصوص نوزادان و کودکان تا سن 3 سال است.این مسواک توسط والدین برای ماساژ دادن لثه  و برای کودکانی که تازه دندان درآورده اند قابل استفاده است.

مسواک بچه

مسواک بچه مخصوص کودکان بالای 2 تا 3 سال است.این نوع مسواکها معمولا با شکلهای کارتونی بوده که برای ترغیب کودکان به مسواک زدن است.

مسواک بزرگسال

مسواک بزرگسال هم همان مسواکهای معمولی هستند که در انواع و طرح های مختلف در بازار موجود هستند.

 

آنچه که در اینجا گفته شده دسته بندی انواع مسواکها با توجه به مقدار سختی برس، نحوه استفاده و نوع کاربری بود.

اما مهمترین عامل در انتخاب نوع مسواک،مشورت و نظر دندانپزشک است.چون دندانپزشک دندانها را با دقت بررسی کرده و بهترین مسواکی که می تواند برای تمیز کردن با دندانهای شما سازگار باشد را پیشنهاد می دهد.