صفحه اینستاگرام جهان مسواک : jahanmesvak@

 آشنایی با مسواکها و اینکه چه نوع مسواکی مناسب دندانهایمان است;میتواند در رعایت بهداشت دهان و دندان موثر باشد.چرا که استفاده از مسواک مناسب نقش بسزایی در تمیزی دندانها و سلامت آنها دارد.
به طور کلی مسواکها به سه دسته نرم،متوسط و سخت تقسیم بندی می شوند.البته میتوان دسته بندی های دیگری را هم عنوان نمود.مانند مسواک برقی و معمولی یا مسواک نوزاد،کودک و بزرگسال.اما آنچه که عمومیت دارد دسته بندی انواع مسواک بر اساس الیاف مسواک است. در مقالات دیگر به دسته بندی های دیگر مسواک خواهیم پرداخت.آنچه که در این مقاله به آن می پردازیم دسته بندی انواع مسواک بر اساس میزان سختی الیاف مسواک خواهد بود.

انواع مسواک
دسته بندی مسواک بر حسب الیاف

مسواک نرم یا Soft

این مسواک بهترین گزینه برای است.الیاف این مسواک نرم و قابل انعطاف بوده و مناسب افرادی است که حساسیت دندانی دارند.استفاده از این مسواکها به جلوگیری از خونریزی لثه کمک می کند.

مسواک متوسط یا Medium

در دسته بندی انواع مسواک این نوع از مسواک در حد وسط قرار دارد.الیاف این مسواکها نه نرم است و نه سخت.این مسواکها برای افرادی که دندانهای معمولی دارند قابل استفاده است و به خوبی می تواند دندانها را تمیز کند.مسواکهای متوسط به دندانها آسیبی نرسانده و به راحتی فضاهای بین دندانها را تمیز می کنند.

مسواک سخت یا Hard

بر خلاف تصور عموم مردم،مسواک های سخت باعث تمیز تر شدن دندانها نمیشود.مسواکهای سخت از تشکیل پلاک دندانی جلوگیری کرده و در قسمتهایی که پلاک دندانی تشکیل شده است باعث کاهش آن میشود.در بسیاری از موارد هر چه برس مسواک سخت تر باشد باعث ایجاد حساسیت دندانی میشود.همچنین به لثه ها فشار آورده و باعث خونریزی آن میشود.اما توصیه میشود به مدت طولانی از مسواک سخت استفاده نکنید.

آشنایی با انواع مسواک
انواع برس مسواک

سخن آخر

در این مقاله با انواع مسواک آشنا شدید.اما به یاد داشته باشید بر طبق توصیه دندانپزشکان از مسواک نرم یا متوسط استفاده شود.چرا که استفاده مداوم از مسواکهای سخت باعث میشود که مینای دندان آسیب ببیند.لازم به ذکر است روش صحیح مسواک زدن اهمیت بیشتری در تمیز شدن دندانها دارد تا نوع مسواک.پس به این مورد دقت کنید.