صفحه اینستاگرام جهان مسواک : jahanmesvak@

از دهان شویه برای تمیز کردن فضای دهان استفاده میشود.یک دهانشویه مناسب با خواصی که دارد میتواند به از بین بردن باکتریها و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

امروزه استفاده از دهانشویه ها بسیار افزایش یافته است.با کمی دقت در داروخانه ها و فروشگاه های زنجیره ای می توان تنوع زیادی از دهانشویه ها را مشاهده کرد.اما در همین ابتدا باید گفت که به هیچ عنوان نباید از دهان شویه به عنوان جایگزین برای مسواک و نخ دندان استفاده نمود.بلکه باید به عنوان مکمل برای رعایت کامل بهداشت دهان و دندان استفاده شود.در این مقاله به جزئیات دهانشویه ها می پردازیم.

دهانشویه مناسب
دهانشویه مناسب

مزایای استفاده از دهانشویه مناسب

خوشبو کننده دهان

در بسیاری از دهانشویه ها مواد خوشبو کننده از جمله اساس نعناع وجود دارد که پس از استفاده دهان را خوشبو می کند.

جلوگیری از ایجاد پلاک دندان

جمع شدن باکتری در دهان باعث ایجاد پلاک دندان میشود.استفاده از یک دهانشویه مناسب میتواند تا حد زیادی از تشکیل پلاک دندان جلوگیری کند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

در بسیاری از دهانشویه ها ماده فلوراید به کار رفته که نقش موثری در جلوگیری از پوسیدگی دندانها دارد.در صورت آشنایی با خمیر دندان میدانید که تقریبا همه خمیر دندانها دارای فلوراید هستند.اما بسیاری از دندانپزشکان نیز فلوراید موجود در خمیر دندان را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافی نمی دانند.

دهانشویه
دهانشویه

کاهش موقتی درد

برخی از دهانشویه ها حاوی مواد بی حس کننده هستند که می تواند به کاهش دندان درد کمک کند.

دهانشویه کودک

معمولا برای کودکان 6 سال به بالا دهانشویه مخصوص کودکان وجود دارد.این موضوع بیشتر به خاطر جلوگیری از قورت دادن دهانشویه توسط کودک است.

زمان استفاده از دهانشویه مناسب

برخی از دندانپزشکان معتقدند فرقی نمی کند که قبل یا بعد از مسواک زدن صحیح از دهانشویه استفاده شود.اما نظر برخی دیگر این است که برای تاثیر خوب دهان شویه روی دندانها بهتر است دندانها تمیز باشند.

پس پیشنهاد میشود بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهانشویه مناسب استفاده کنید تا فلوراید موجود در آن;به سطوح مینای دندان رسیده و بتواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.همچنین پس از استفاده نیز دهان را با آب نشویید تا دهان شویه تاثیرات خود را روی دهان و دندان بگذارد.