صفحه اینستاگرام جهان مسواک : jahanmesvak@

مسواک ها انواع گوناگونی دارد .یکی از انواع مسواک،چوب مسواک است.با توجه به خواص چوب مسواک استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است.یکی از دلایل اصلی آن;این است که یک مسواک کاملا طبیعی بوده و در آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است.در تاریخچه مسواک نیز چوب مسواک قدیمیترین وسیله برای تمیز کردن دندانها به شمار می آید.

چوب مسواک از درخت اراک که نام اصلی آن “سالوادورا پرسیکا”;می باشد و به درخت مسواک نیز معروف است تهیه میشود.این درخت ارتفاعی حدود 3 متر داشته که بیشتر در مناطق آسیایی می روید.این درخت در ایران نیز در مناطق جنوبی کشور نظیر جابهار،بندر عباس و میناب وجود دارد.

چوب مسواک
چوب مسواک

خواص چوب مسواک

در احادیث معتبر اسلامی نیز از خواص چوب مسواک زیاد گفته شده است.به غیر از آن نیز دین اسلام تاکید زیادی بر رعایت بهداشت دهان و دندان دارد.به طوریکه پیامبر اسلام (ص)  نیز از آن استفاده می کرده است.در طب سنتی نیز از مزایای چوب مسواک زیاد گفته شده است.

خاصیت ضد پوسیدگی

استفاده از چوب مسواک باعث جلوگیری از پوسیدگی دندانها میشود.زیرا چوب مسواک دارای فلوراید طبیعی می باشد.همان ماده ای که در خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها به کار می رود.

خاصیت ضد جرم

چوب مسواک دارای کلراید می باشد.کلراید موجود در آن جرمهای دندان را از بین برده و از تشکیل جرم نیز جلوگیری می کند.

خوشبو کننده دهان

در چوب مسواک مواد خوشبو کننده روغنی وجود داشته که پس از استفاده از آن دهان را کاملا خوشبو می شود.

آشنایی با چوب مسواک
آشنایی با چوب مسواک

نحوه استفاده از چوب مسواک

اگر پس از خرید چوب مسواک برای اولین بار از استفاده می کنید;باید حدود بیست و چهار ساعت قسمت الیاف آن را درون آب گذاشته تا خوب خیس بخورد.سپس حدود 15 میلیمتر از پوسته آنرا تراشیده و بعد کمی از آن جویده شود تا حالت برس را پیدا کند.

قبل از استفاده از چوب مسواک بهتر است دهان شسته شود تا مواد غذایی در آن نباشد.بعد با خلال دندان یا نخ دندان لابلای دندانها تمیز شود.پس از آن از چوب مسواک استفاده کنید.بعد از استفاده نیز نیازی به شستشوی دهان نیست تا چوب مسواک اثرات خوب خود را روی دندان و لثه بگذارد.حداقل تا 30 دقیقه نیز چیزی خورده نشود.