صفحه اینستاگرام جهان مسواک : jahanmesvak@

یکی از راه های رعایت بهداشت دهان و دندان نحوه مسواک زدن صحیح است.با استفاده از مسواک زدن درست،ضمن اینکه پلاکها و باکتریهای دهان و دندان به خوبی از بین می روند; باعث جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه میشود.اما چه نکاتی را برای مسواک زدن صحیح باید به کار برد.در این مقاله مواردی گفته میشود که اگر در هنگام مسواک زدن رعایت شود;میتوان تا حدود زیادی از رعایت بهداشت دهان و دندان مطمئن شد.

مسواک زدن صحیح
مسواک زدن صحیح

شروع مسواک زدن صحیح

برای شروع مسواک زدن دقت کنید حداقل 30 دقیقه از خوردن و آشامیدن گذشته باشد.چرا که کمتر از این زمان به مینای دندان آسیب وارد می شود.همانطور که قبلا هم گفته شد عمر متوسط استفاده از مسواک حدود 3 ماه است.پس دقت کنید اگر این مقدار زمان گذشته باشد;فرچه های مسواک توانایی تمیز کردن دندانها را به خوبی نداشته و باید مسواک خود را تعویض کنید.

نحوه حرکت مسواک

برای مسواک زدن سطوح دندان;فرچه مسواک را به صورت عمودی روی سطح دندانها قرار داده و به صورت کوتاه;آرام و با حرکات چرخشی مسواک بزنید.برای دندانهای بالا و پایین نیز به همین شکل مسواک بزنید.
محدوده دندانها با لثه را باید با زاویه 45 درجه با خط لثه و به آرامی مسواک زد;تا مسواک به خوبی قادر به تمیز کردن دندانها و لثه باشد.در این نواحی مسواک زدن را به آرامی انجام دهید.چرا که فشار زیاد باعث آسیب به لثه و خونریزی آن می شود.

آموزش مسواک زدن
آموزش مسواک زدن

مسواک زدن پشت دندان

برای مسواک زدن پشت دندانها باید دسته مسواک را در همان حالتی که در دست قرار گرفته بچرخانید;تا به راحتی به سطح داخلی دندانها دسترسی داشته باشد سپس با نوک مسواک اقدام به تمیز کردن پشت دندانها بکنید.
بعد از اتمام مسواک زدن دهان را با آب بشویید.

چند نکته مهم درباره مسواک زدن صحیح:

– در مسواک زدن صحیح برای هر بار مسواک زدن حداقل 2 دقیقه زمان صرف کنید
– به هیچ عنوان مسواک زدن به صورت محکم انجام ندهید.چرا که باعث آسیب به دندان و تحلیل لثه میشود.
– بهتر است در انتها زبان خود را نیز مسواک بزنید تا پلاک و باکتریهای سطح زبان از بین برود.
– پس از اتمام کار مسواک را با آب ولرم به خوبی بشویید تا باکتریهای روی فرچه مسواک کاملا از بین بروند.